DSR 08 Forca Šibenik

10. kolo Adventure sport liga - Izaberi sport! trail utrka "TRAGOM TEŽAKA", Bilice, Šibenik - /// pojedinačna trkači, timska /obiteljska 7km BRDSKA 27.10.2024. 11:00 27.10.2024. 13:00 7 km 500 m 500 m Više...

Završena :: 38 prijavljeno, 35 plaćeno, 35 s brojem,

Prijava natjecatelja na utrku :: 10. kolo Adventure sport liga - Izaberi sport! trail utrka "TRAGOM TEŽAKA", Bilice, Šibenik - /// pojedinačna trkači, timska /obiteljska 7km BRDSKA

Događaj - Javno Utrka Prijavljeni natjecatelji Rezultati
Broj prijavljenih natjecatelja: 38
Broj uplaćenih startnina: 35
Kraj prijava: 27.10.2024. 10:50
Start: 27.10.2024. 11:00

Prijave na utrku su zatvorene.
Prijavljeni natjecatelji

Trail utrka “Tragom težaka“  BRDSKA  timska/obiteljska, pojedinačno           7km

                                                 MORSKA  djeca do 12g., hodači, nordijsko        5km

(Djeca do 12 godina su obavezna biti u pratnji odrasle osobe)

            

Trail staza “Tragom težaka“ Brdska – kreće od samog mjesta Bilica, Stubalj, od caffe bar St.Tropez gdje se Rivom krećete prema lokaciji Šparade i skretanjem ulijevo krećete u pravcu šume kroz koju preko putokaza idete u Razore (preko brda) prema “Spomeniku palim borcima“. Od spomenika idete ulijevo dobrim makadamskim putem sve do lokacije na kojoj se nalazi vidljivi veliki spojevi vodovoda i gdje ulijevo planinarskom stazom idete prema Bilicama u podnožje puteva Gospe od Pomišljaja i vraćate se nazad na start/cilj caffe bar St.Tropez.

Trail staza “Tragom težaka“ Morska – kreće od samog mjesta Bilica, Stubalj, od caffe bar St.Tropez gdje se Rivom krećete prema lokaciji Bilice Stubalj i to sve morskim ravnim putem gdje se na pola staze okrećete i nakon odrađenih 5km vraćate nazad na start/cilj caffe bar St.Tropez.                                                  

 

I dalje nastavljamo tijekom organiziranja sportsko rekreativnih aktivnosti ispričati dio zanimljivih povijesnih crtica same lokacije, ispričati značajne kulturno prirodne vrijednosti samog kraja, čime kao Udruge pomažemo u doprinosu sportske edukacije, edukacije o očuvanju kulturne i prirodne baštine.

Hvala što u suradnji 08 Force i BK Faust Vrančić sudjelujete u avanturističkim natjecanjima, u aktivnostima koje doprinose zdravlju sudionika, pričama u kojima se sudjeluje.

Svi ste dobrodošli.

 

PRIČA 10.KOLA – TRAGOM TEŽAKA ...   BILICE / RAZORE

Bilice se nalaze na istočnoj obali Prukljanskog jezera i dijela kanjona rijeke Krke, graniči s gradom Šibenikom na kopnu i moru i gradom Skradinom  s kojim ima samo morsku stranicu, a unutar općine se nalaze 24 zaseoka.

Prostor  na kojem su današnje Bilice sa svim svojim zaseocima  ima duboku i dugu povijest te ostatke života nalazimo još od prapovijesnih vremena. Na nekoliko položaja uočeni su ostaci gradina i prapovijesnih tumula (grobova). U antičko vrijeme ovaj je prostor bio itekako “živ” i urbaniziran o čemu nam svjedoče ostaci antičkih vila na nekoliko položaja, te izuzetno važna starokršćanska crkva koja se u posljednje vrijeme istražuje na položaju Dedića punta.

Bilice su spomenute i u djelu cara Konstatina VII.“Porfirogeneta De administrando Imperio“ u kojem spominje i Bilice. O vremenu između 9. i 11. stoljeća imamo arheološke dokaze o tadašnjem stanovništvu. Naime, pronađeno je nekoliko starohrvatskih naušnica iz tog vremena.

Prve dokumentirane podatke o Bilicama nalazimo nakon osnutka Šibenske biskupije 1298. godine gdje se navodi da Bilice pripadaju župi Zašvina, te imaju 10 kuća sa 51 osobom. Kuće su se gradile po rubovima polja i krških uvala zbog iskorištavanja resursa poljoprivrednog zemljišta i na prostranijim padinama (razvoj stočarstva) i na obali (ribarstvo).

                         

Poznata je i lijepa, povijesna priča o biličkim vrijednim mlikaricama koje su zajedno s mlikaricama iz Dubrave i Donjeg Polja brdskim putevima na magarcima ranom zorom stizale u grad Šibenik donoseći friško pomuzeno kravlje mlijeko.

Na jugoistočnoj obali Prukljana, u Bilicama na području zvanom Dedića Punta, nalaze se ostaci bazilike odnosno ranokršćanske Crkve iz 6.stoljeća, zaštićenog kulturnog dobra koja je dio šireg kulturnog krajolika uz Prukljan, u kojem posebno mjesto ima i rimska vila smještena u neposrednoj blizini.

 

Crkva Uznesenja Marijina ili Crkva Gospe od Pomišljaja iz 15. stoljeća smještena je na brdu Pomišljaj odakle se pruža predivan pogled na cijele Bilice i Prukljan.U crkvi je posebno zanimljiv Glavni oltar koji je uvršten u pokretno preventivno zaštićeno dobro.

Usred polja, čistine prirode među krošnjama starih hrastova i pogledom na maslinike i vinograde koji su plod težačkog života biličkih predaka, smjestila se u očaravajućem okruženju mala kapelica na mjestu zvanom Jerkulovac., nazvana je kapelica “Gospa Pomoćnica kršćana”.

Najstariji primjerak suhozidne građevine u Hrvatskoj upravo se nalazi u Bilicama.

Do “Šuplje gromile“ - bunje koja je najstariji primjerak takve vrste građevine u Hrvatskoj i po načinu i tipu gradnje i koja stoji uz bok najstarijim i najpoznatijim takvim suhozidnim građevinama u Gruziji, Rusiji te pokrajini Puglia u Italiji, nastale od 3. do 11. stoljeća - što tvrdi slovenski arhitekt i proučavatelj hrvatske suhozidne baštine te istražitelj Šuplje gromile Borut Juvanec, dolazi se uređenim poljskim putem nedaleko od uvale Stubalj, blizu zaseoka Burići i Grubišići. 

Posebnost biličke bunje je u tome što je bila više od malog utočišta kakvo najveći broj bunja inače jest, što znači da nije služila samo kao zaklon pastirima i za ostavu alata, već je riječ o građevini u kojoj se vjerojatno živjelo.

Smatra se da je Šuplja gromila profesionalni rad visokog stupnja, koji podrazumijeva poznavanje problematike i u konstrukciji i estetici. 

Na listi hrvatskih zaštićenih spomenika kulture, u dijelu graditeljske baštine u suhozidima nalaze se i tri bunje, sve tri sa šibenskog područja - Samograd na Žirju, Rašin stan kod Vodica te Šuplja gromila u Bilicama.

Želite li se kretati, a istovremeno i opustiti biciklirajući uz prelijepi Prukljan, put će Vas voditi kroz maslinike, vinograde pa sve do vidikovca na brdu Pomišljaj odakle se pruža prekrasan pogled na cijeli bilički krajobraz, a krenete li put uvale Vrulje možete doći do mosta gdje se nalazi odmorište Krka, jedno od najljepših odmorišta na autoputu gdje je podignut i kip Gospe od Puta s djetetom Isusom s pogledom na cijeli kanal i panoramu donjeg toka rijeke Krke.

Istražite povijesno naslijeđe ovog područja, posjetite šarmantne crkvice, prošetajte uz ostatke gradina i antičkih vila, a možda naiđete na ostatke legende o Gavanovim dvorima! Kretanjem kroz prirodu pročistite svoj duh, ojačajte tijelo i nahranite dušu njenim ljepotama; ulovite nezaboravne kadrove i jednostavno uživajte u svježem zraku, DOĐITE U BILICE TRAGOM TEŽAKA.

Izvor Turistička zajednica općine Bilice